Vzpomenu-li si na dětství, vybavím si to velké množství motýlů. Dnešní louky jsou v porovnání s minulostí vzdálenou více než 20let doslova prázdné. Úbytku se nevyhnul ani přástevník kostivalový, kterého jsem letos vyfotil na jedné lesní pasece při návratu z houbaření. I přástevníka si pamatuji jako poměrně hojného. Tuto „barevnou můru“, jak jsme ho kdysi nazývali, nebyl problém potkat téměř na každém kroku.
Přástevník létá ve dne i v noci, v létě, s vrcholem populace v přelomu července a srpna. Po nakladení vajíček se malé housenky líhnou ještě v září, poté přezimují do jara, kdy se zpravidla v květnu zakuklí.
Proč ubývají ?
Ubývají zcela jistě změnou životního prostředí, především potom úbytkem živných rostlin. Mnoho druhů je závislých na rostlinách kterými se živí jak dospělci (imaga), ale i housenky. Použití chemie v intenzivním zemědělství a celková proměna krajiny má na živné rostliny, a tedy i pro na nich závislé živočichy bohužel negativní dopad.
Jak je ostaně vidět i níže, dospělce přástevníků je možno za dne pozorovat často na pcháčích nebo květech jiných rostlin, z kterých saje nektar.
Fotografovní přástevníka není složité, není nikterak plachý jako jiné druhy motýlů.
Napsat komentář