Konipase shánícího potravu jsem obeznal při rybaření. Pták sbíral rojící se hmyz přímo v letu a pravidělně se vracel na kamenný ostrůvek vyčnívající z řeky. Oblečen do brodicích kalhot jsem zalehl do vody pod převislý břeh, odkud jsem fotografoval se stativem ponořeným ve vodě. Toho času v červnové dny bylo teplé, ale proměnlivé počasí, což přinášelo rozdílné světelné podmínky. U focení konipase se naplno projeví problém, který nazývám „syndrom ženicha a nevěsty“ (černá a bílá na stejné scéně). Zejména při slunečném počasí se jedná o natolik velký kontrast , že je obtížné uhlídat správnou expozici fotografované scény, a tak jsem se přepalům neubránil.
Většina konipasem uloveného hmyzu byly jepice (Ephemeroptera), zejména potom Jepice žlutá (Potamanthus luteus) . Konipas si dokázal hmyz neuvěřitelně skládat do zobáku a i při zdánlivém přeplnění dokázal ve vzduchu lovit další potravu. Při fotografování jsem vypozoroval že pták si chodí uspořádané sousto namáčet, snad aby mu v zobáku lépe drželo. Od vody si konipas za celý den odnesl tolik hmyzu, že jsem pojal podezření že na hnízdě krmí nejméně 2 kukačky :-)
Krátký je život jepice, někdy ještě kratší.
Dobrý den Stanislave, chce to výdrž , ono se to jednou povede a dostanete se blízko. Konvertor je z mých zkušeností vždy kompromis přiblížení/kvalita.Ale i technicky nekvalitní snímek může být krásná fotografie. Každopádně Vám přeji Dobré světlo. Libor
Něco nádherného. Mám fotoaparát nlkon 5300 s 300 objektivem musím u konipase být blíže a to je problém. Pokouším se sehnat starší konvertor ale nevím jestli fotky nebudou zkreslené.