Problém ve fotografování brhlíka je, že ani na chvilku nepostojí, rychle přeletuje a obratně jako akrobat kličkuje po stromech a mezi větvemi. Při focení jsem měl hlavně problémy cíl zachytit v klidu, kdy se jedná opravdu o postoje trvající řádově 1-2 vteřiny. Po zaostření, pohnutí foťáku pro úpravu kompozice a zmačknutí spouště jsem už věděl, že z brhlíka zbude na fotce jen šmouha.
Protože v lese je světla vždy opravdu málo, tak s časem 1/250 bylo obtížné tohoto čilého tvora vyfotit v rámci slušné ostrosti. Pr fotek se nakonec ale povedlo a Brhlík mi několikrát krátce zapózoval. U krmítka se chová velmi teritoriálně až agresivně a odhání ostatní ptáky.
Informace o druhu:
Hojný v lesích mírného pásu. Velikost vrabce ( 13,5-14,5cm ). Svrchní strana těla do šeda, má černý proužek přes oči a bílé hrdlo. Kaštanově hnědé boky. Při šplhání se nepodpírá ocasem o kmen stromu. Šplhá i hlavou dolů. Samice má stejné znaky jako samec, má jen o něco světlejší boky.
Biologie:
Pravidelně hnízdící stálý pták. Vyhledává především listnaté a smíšené lesy, vyskytuje se i v parcích a zahradách. Hnízdí v dutinách stromů jedenkrát ročně od dubna do června. Vletové otvory do dutin stromů si přizpůsobuje pomocí hlíny a bláta, tak aby se protáhl jen sám. Za potravu má v létě hmyz a jeho larvy na sromech, v zimě semena rostlin.
Dobrý podvečer Josefe, pravděpodobně se jedná opravdu o brhlíka. Např. samice bývají méně výrazně zbarvené. Záleží i na místních podmínkách, mírné barevné mutace se mohou vyskytnout. Pokud vše ostatní sedí, bude to brhlík lesní.
Zdravím, věším na balkon lojové koule, krmí se sýkorky, zvonkové a letos se objevuje strakopoud a pták, o kterém si myslím, že je to tento Brhlík. Nevím to na 100%, protože tomuto ptáku chybí ta bílá skvrnka na tváři. Jinak je vše shodné, můžete mi poradit? Bydlím v Českém Krumlově na malém sídlišti. Děkuji Soldát
Sandro, to je vždy těžké, každopádně je dobře že Ti to není lhostejné. Posílám odkaz, kde najdeš informace jak v takové situaci postupovat. http://www.ochranazvirat.cz/536/czech-/clanek/kdo-poradi-v-pripade-nalezu-mladat-a-poranenych-dospelych-ptaku-/
Česká společnost ornitologická, Hornoměcholupská 34, 102 00 Praha 10 – Hostivař
Telefon/fax: 274 866 700
E-mail: cso@birdlife.cz
http://www.birdlife.cz
Stanice pro handicapované živočichy,
Vavřinecká – sad, 158 00 Praha 5
Telefon: 602 205 070, 604 201 846
E-mail: zs.praha@volny.cz
http://www.zs.praha.zde.cz
Víte potřebuju pomoc a nevím co mám dělet našla jsem tohoto ptáka a je mu asi divně nevím,má zavřené oči a dýchá srdce mu bije ale nehýbe se, kdybys te někdo mohl pomoct napište na email Sandr444@seznam.cz