LowPod, neboli stativ na focení nízko nad zemí, byla věc, která mi chyběla poměrně často. Situací, kdy jsem potřeboval fotit nízko nad zemí a expoziční čas nedovoloval fotografování z ruky přibývalo, a cítil jsem potřebu tento velice důležitý problém vyřešit :-).Klasický stativ (anglicky TriPod), v mém případě Velbon Sherpa 600R disponuje minimální výškou základny bez hlavy cca 19cm, s hlavou pak ještě o 10cm výše a ani modely stativů u nichž se dají nohy úplně doširoka roztáhnout, neposkytnou tak nízkou polohu upnutí jako při použití „lowpodu“.
V nabídce nejrůznějších výrobců jsem nenašel žádný vhodný „stojánek“, který by mi vyhovoval. Některé výrobky možná stály za vyzkoušení, ale sehnat tyto věci v kamenných obchodech bylo nereálné (navíc ty ceny!) a tak jsem se rozhodl si tu potřebnou věc vyrobit. Při návrhu jsem zohledňoval zejména tyto předpoklady: do lowpodu se bude muset dát rychle upnout fotoaparát nebo objektiv pomocí stativové destičky bude schopný udržet i Canon 400 f5.6L USM včetně mezikroužku 25mm a nasazeného těla bude výškově nastavitelný osu objektivu při fotografování bude možné výškově nastavit i při položení na zešikmeném terénu apod.
Jako materiál jsem použil eloxované hliníkové profily, čtyřhraný dutý profil „jekl“ 15 a 20mm, L profil 40x20mm a plochý profil 30x3mm. Spojení jednotlivých součástí zajišťují imbus šrouby se samosvornými maticemi, ve spodní části potom šrouby s nízkou hlavou.
Polohovatelné postranní nožičky se dají ohýbat dle potřeby a bez poroblému drží v jakékoliv poloze i pod zatížením, dají se skrýt pod tělo stojanu, nebo naopak vyhnout ven pro šiřší oporu. Tuhost ohybu nožiček jsem zajistil pomocí dvou silonových podložek, které se o sebe třou i při pevném dotažení spoje.
Střed lowpodu je vyklápěcí a jeho aktuální polohu zajištuje dotažení páčky na závitové tyči, která pohyblivou část spojuje s tělem. Páčku jsem vyrobil primitivní z plochého profilu železa, tak že jsem do ní vyřízl po provrtání závit, tudíž má při otáčení na závitové tyči funkci matice.
Pro upevnění fotoaparátu či objímky objektivu jsem použil rychloupínací adaptér Manfrotto 322, kam pasuje upínací destička 200PL. Tento adaptér jsem zvolil záměrně, protože je nízký a navíc destička 200PL pasuje i do hlavy Manfrotto 322CR2, kterou používám na normálním stativu. Do adaptéru jsem vyvrtal dvě díry a vyřízl 6mm závit pro upevnění ke konstrukci pomocí šroubů. Co se týče barvy, měl jsem problém, že mi na eloxu nedržela, nakonec se ale násřik povedl a vše jsem ještě omotal maskovací izolepou, která funguje i jako ochrana proti hluku, cinkání a odření.
Na co ho používám:
V létě se mi výborně osvědčil na fotografování hub, v zimě zase na fotografování pěvců sbírajících potravu na zemi. S váhou 1,4 kg ho bez problémů upnu na fotobatoh a dle potřeby používám. Závitové nožičky používám velice málo, plně postačují nožičky ohebné. Při roztažení nožiček doširoka, je možné k stojánku připojit plováky a fotografovat tak z vodní hladiny. Často jsem používal jako náhradu lowpodu smotanou maskovací síť staženou provázkem, spousta fotografů používá pytlík naplněný rýží, jsou to jistě dobré pomůcky, v některých situacích i lepší, ale nenahrazují v plné míře pevný lowpod, který zajistí přesné doladění pozice objektivu pro požadovanou kompoozici snímku a dodrží stabilitu pro pořízení dlouhých expozic.
Zdravím, důvodů je několik, mezi hlavní patří potřeba záblesku v ose objektivu při fotografování blízce vzdálených objektů (3m). Tento systém se mi osvědčil i při focení z nějakého maskování nebo úkrytu, kdy ze záštity kouká jen kousek objektivu a blesk, což při klasickém nasazení nelze. Ještě zmíním že pomocí kabelu je zachována veškerá komunikace s tělem fotoaparátu (TTL) a blesk se chová stejně jako standartně nasazený. Libor
Blesk přivázaný k tele objektivu – viz. článek o Lowpodu – co se tím fotí?
Ahoj Martine, nevím jak to přesně myslíš, ale posouvat jde, buď ho šoupu nebo nadzvednu a postrčím, záleží na terénu. Do strany s ním hýbu běžně, když komponuju snímek. Zatím mě to při fotografování nijak neomezovalo. Měj se, Libor
Ahoj Libore, jak se s tím udělátkem posouváš? Není to problém?