To, že spoustu lidí nosí s sebou při rybaření fotoaparát, je podle mého názoru skvělé. Dnešní masivní nástup cenově dostupných, zejména digitálních fotoaparátů dává každému možnost jednou pro vždy zmrazit onen šťastný okamžik úlovku a i po jeho puštění zpět do vody si přeci jenom domů odnést úlovek jiný, a to v podobě krásného obrázku. Ne vždy však musí být foceny jen ryby, v okolí vody nebo v ní se vyskytuje mnoho jiných zajímavých rostlin a živočichů, počínaje hmyzem, přes ptáky a obojživelníky až po savce konče. Chtěl bych se zde s vámi tímto podělit o zážitek a především o fotografie, které vznikly na jedné z mých rybářských výprav.
V červenci 2008 jsem při rybaření u řeky Berounky pozoroval vzácnou užovku podplamatou, jak obratně ulovila ouklej obecnou. Stalo se tak na úpatí jedné takové té hrázky vystavěné rekreanty nebo rybáři, kde se tvoří přelom tišiny a proudu. Zahlédl jsem to šplouchnutí, a myslím že užovka rybu ulovila momentem velmi rychlého překvapení. Ryba byla v plné kondici a měla dost sil aby bojovala mrštně o život. Užovka se nehýbala a jen ji strnule držela. Ouklej tak se zakouslým predátorem dělala ve vodě kruhy, dokud se neunavila. Užovka pak převzala iniciativu a přibližovala se s úlovkem ke břehu. To už jsem nelenil, vytáhl z batohu fotoaparát, přehodil objektiv, lehl si opatrně do mělké vody ve směru její plavby a přes hledáček čekal na vhodný záběr. Ryba byla již značně vysílena a perioda jejích pokusů o vysvobození se začala zkracovat. V tu chvíli jsem zaznamenal počínání hada, ležel s položenou rybou ve vodě a v okamžiku, kdy se ryba opět pohnula, celou ji nadzvedl nad hladinu, asi ve snaze ji „přidusit“(Později jsem se dočetl, že tato užovka byla pozorována jak rybu dokonce vyhazuje na břeh a čeká až se vysílí a lekne). Mačkal jsem spoušť jako o život, to že jsem byl mokrý a že mě příšerně tlačí kameny do ruky mi ani nevadilo. Po tomto úchvatném ději jsem poděkoval za pózování a z místa jsem se pomalu odporoučel, aby had mohl svoji svačinu v klidu polknout a strávit. Ten den jsem chytal tlouště na třešně, chytil jsem dva, vyfotil je a pustil. Ani si nedovedete představit, jak jsem se cestou domů těšil, až fotografie stáhnu do počítače a pořádně se podívám jestli se snímky povedly.
Užovka podplamatá – rozšíření:
Jihovýchodní Evropa, Kréta, Turecko, Sýrie, Egypt, Kavkaz, Jižní Rusko, Střední Asie až do Číny. Je teplomilný druh a jeden z nejvzácnějších v Evropě a Česku vůbec.
Vyhledává čistou vodu s hojným výskytem drobných rybek.
Popis:
Středně velká, 80-110cm dlouhá, silně vázaná na vodu užovka, štíhlá s velkou trojúhelníkovou hlavou.
„Plamatý“ je botanický výraz pro „skvrnitý“. Plamata ve staré češtině znamená skvrnu. Pojmenování podplamatá tedy znamená „podskvrnitá“, což vychází z jejího až šachovnicového zbarvení břicha. Jinak zbarvena šedohnědě, červenohnědě až olivově, s množstvím skvrn na hřbetě, nemá za hlavou světlé měsíčky jako její příbuzná užovka obojková.
Samec je menší s delším a štíhlejším ocasem než samice.
Biologie:
Období aktivity sahá od dubna do října v závisloti na teplotě, která zpravidla není nižší než 15°C. Ostatní studené měsíce roku tráví v hlubokých úkrytech skalních štěrbin, v nejrůznějších dutinách v terénních násypech, pod kameny atd.
Rozmnožování probíhá od května do června kdy pak v červenci až v srpnu klade 4-16 bílých vajec do tlejících naplavenin,měkých nánosů a zbytků rostlin. Mláďata se líhnou v září až říjnu v délce zhruba 15cm, potravu již nepřijímají a zalézají do zimního úkrytu. Užovka se dožívá až 15let a pohlavně dospívá ve třetím roce života.
Potravu tvoří zejména drobné rybky,také hmyz, obojživelníci a jejich vývojová stádia. Užovky často zastávají velmi potřebnou funkci zdravotní policie.
Ohrožení:
Problém je znečištění toků, vyrušování a nesmyslné ubíjení nešetrnými rekreanty, vodáky a rybáři.
V přírodě se stává také kořistí ptáků, nepůvodních norků, lasiček a velkých dravých ryb.
Tento druh je veden na seznamu Bernské konvence – Úmluva o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť.
Zajímavost z Berounky
Užovka podplamatá sehrála svoji roli ve sporu mezi ochránci přírody a povodím Vltavy (závod Berounka). Jednalo se o čištění a bagrování říčního koryta a některé nešetrné úpravy u jezů, které může existenčně ohrozit mnoho živočišných druhů.
Moc pěkné záběry, dokážu si představit to napětí toto pozorovat :-)
Několikrát jsem teď viděl nějaký druh užovky u Berounky. Že to nebyla obojková vím 100% .
Je ještě nějaká jiná která jde do vody než obojková a podplamatá. Bylo to v Třebáni
Děkuji za článek a fotky. Zbraslavska strana Vltavy,malé uzovky šedivá/cerna nebo bezovo hnědá barvičky spíš vidím ve vodě ,jinak dnes Malá řeka…..velká hnědá/běžova chytla rybku……. jsem utekla🙈🙈🙈ale už ne bojím se🏋️♂️
Zdravím,
ještě jsem ji nikdy neviděl na vlastní oči,až dnes.
Tato užovka ,a je jich už malá kolonie, je na řece Svratce,před soutokem s řekou Svitavou. Doufám,že to tam nevyhlásí Chráněným územím. Dětem se moc líbili.
Ctibor
Zdravím Katko, díky za komentář i za tip. K Písku jezdím za kamarády fotografy, tak třeba podnikneme nějaký průzkum :-) Třeba potkáme užovku, nebo Vás se švagrovou :-))
Něco takového (podle obrázku a popisu je to tomu nejblíž) jsem potkala v Malých Nepodřicích u Písku (u malého kachňáku za novou zástavbou… já už se tam fotit asi nevrátím, ale možná by stálo za to to tam okouknout nějakým odborníkem. Je jich tam víc, protože švagrová je tam taky potkává :-)
Taky zdravím Davide, díky za návštěvu a komentář, jinak až ji někdy vyfotíš, pošli fotky na mail, rád se podívám. Měj se Libor
Na předposlední fotce nechápu, jak je tam ta užovka zkroucená. A taky bych si ráda vyslechla rybářské histoky z natáčení tedy focení užovek :-)
cool
***cool***
Zdravím,tuto užovku jsem zahlédl dnes pod jezem v Mokropsích na Berounce. Zprvu jsem nevěděl o jakého hada jde,atak jsem raději nechal hada hadem. díky internetu už vím. mimochodem občas také nosívám fotoaparát k vodě, ale ty záběry. no snad se zítra vykašlu na ryby, a budu hledat užovku. :)Petrův zdar a dobré světlo brejtr D.
moc pěkné, já užovku podplamatou nikdy neviděl… Na Beorunce jsem ovšem velmi často vídal užovku obojkovou…
Úžasné záběry. Fakt. Gratuluji. Krása. Lada