Nikdy mě ani nenapadlo zamýšlet se nad stářím fotografovaných objektů, obzvlášť u objektů z hmyzí říše. Všechen hmyz velice často přirovnávám k pravěkým tvorům – monstózním pratvorům a ani tentokráte tomu nebylo shodou okolností jinak. Letní výlet na naleziště trilobitů se povedl. Cílem bylo získat alespoň úlomek či stopu tvora žijícího přibližně před 550 miliony lety, tedy někdy v období starších prvohor – v kambriu.
Rezavá barva zkamenělin vytváří poměrně slušný kontrast proti hornině, v níž se nalézá. Žebra velkých trilobitů – pravděpodobně druhu (Hydrocephalus carens), jejich tvar a právě jejich rezavá barva mi silně připomínala kresbu křídel motýlů – Perleťovců stříbropásků (Argynnis paphia). Po návratu z výletu bylo najednou všude trilobitů plno, létali na okolní keře a rostliny a jako oživlé fosilie nastavovali svou rezavou barvu světu.
V této iluzi mě zcela jistě utvrdilo přečtení publikace věnované českým názvům trilobitů. Autoři zde uvádějí zlidovělé názvy pro druhy trilobitů, které vymysleli skalníci již v 19. století. Z „hmyzích názvů“ jsem např. vybral: Moucha od Vinice, Dvorecký rak motýlový, Malá špičatá moucha, Malá muška, Pavouk od Jarova atd.
A vůbec, kdo ví, třeba jednou za dalších 550 milionů let budou po naší zemi běhat úplně jiní tvorové. Budou kladívky rozťukávat kameny aby v nich našli Perleťovce stříbropásky :-).
Napsat komentář