Když jsem jako malý kluk chodil s dědou na procházky, pořád mi ukazoval místa kam létají stehlíci, předváděl jak zpívají a jak obratně vyndavají semínka bodláků. Ani mě to asi tenkrát moc nezajímalo a ani by mě ve snu nenapadlo že téměř o 20 let později budu za stehlíky běhat s fotoaparátem a snažit se je dostat za „dlouhé sklo“. Ono běhat není to správné slovo, člověk se vlastně honí aby našel místo kde se stehlíci vyskytují, nejlépe kam létají za potravou a pak nezbývá nic jiného než se obrnit trpělivostí a čekat.Smutnou pravdou bohužel zůstává že za oněch 20 let těchto krásných pěvců výrazně ubylo. Při toulkách krajinou jich je vidět mnohem méně než dříve. Jestli za to může úbytek přirozené potravy, chemikálie v zemědělství, ubývání životních prostor, nebo zvýšení počtu jejich přirozených predátorů je otázka asi na delší povídání.
Vypravil jsem se za nimi, ukryl jsem se na vytipovaném místě a čekal. Naneštěstí mrzlo až praštilo, foukal vítr a ke všemu jsem si zapoměl rybářskou židličku na sezení. V podřepu, ukryt za maskovací sítí, jsem sledoval okolní dění. V dáli jsem pozoroval kvíčaly, podíval jsem se zpět k bodlákům a byl tam!, namířil jsem objektiv, zakomponoval, zmáčkl spoušť a stehlík zmizel – vyplašil ho záblesk externího blesku. Po asi 20 minutách se ojevili dva zpátky, další jsem registroval nahoře v koruně stromu stojícího opodál. Blesk jsem vypnul a nehnutě čekal. Konečně slétli dolů a já se rychle snažil dostat do hledáčku tyhle neposedné a rychlé akrobaty. Udělal jsem pár snímků, pak je něco vyplašilo a byli pryč. Potřeboval jsem se protáhnout, postavím se a upadám na zem – hrozně jsem si přeseděl nohy:-). Cestou domů se klepu jak ratlík, teploměr v autě mi ukazuje -8 stupňů celsia. Stehlíky se mi pak podařilo fotit ještě jednou a s přicházejícím oteplením jsem je na onom místě už nepotkal.
Stehlík se mi jeví jako velice plachý a nedůvěřivý, jak už jsem zmínil blesk ho vyplašil ihned a několikrát jsem měl pocit že jsem si jej zradil i pouhým cvaknutím závěrky. Po vyplašení trvalo někdy i půl hodiny aby se hejno vrátilo na původní místo.
Rozšíření:
Hojně se vyskytuje v celé Evropě vyjma větší části Skandinávského poloostrova, v Asii východně až po Bajkalské jezero a jižně po Himálaj a v severní a severovýchodní Africe. Jedinci, kteří unikli z umělých odchovů vytvořili stálou populaci i v Austrálii a na Novém Zélandu. Je částečně tažný, na zimu z větší části migruje do jižní a západní Evropy.
Popis:
Větší než vrabec a zvonek ( 11 – 12,5cm 13g ). Je pestře zbarvený, vrch a boky těla jsou béžové až hnědé, křídla v zádech černá s bílými skvrnami a jasnými žlutými pruhy. Spodek těla je světlý až bílý. Zobák má špičatý , narůžovělý. Hlavu má výraznou červenou masku s černým proužkem přes oči.
Biologie:
Vyskytuje se v otevřené krajině, na loukách, v polích remízcích , v parcích, ovocných sadech a okrajích lesů. Hnízdí jednou do roka od dubna do srpna. Hnízdo staví v korunách stromů, kam snáčí 2-6 vajec na kterých sedí 11-14 dní. V České republice se vyskytuje celoročně, v zimě je však o něco vzácnější.
Potrava:
Semena bodláků, lopuchů , stromů a pampelišek. Pro mláďata je velice důležitý dostatek hmyzu.
Dobrý den, mohl bych se zeptat kolik se dožívají stehlici obecní ?? Děkuji
Stehlíci k nám v zimě přilétají na krmítko, fotím si je pěkně z tepla přes okno.:-D A letos jsem objevila v zahradě hnízdečko plné stehličích holátek.:-)
Krásné letní dny přeji.:-)
Bydlíme v předhůří Beskyd, na kopci na konci vesnice, kde za zahradou jsou pole les. Na zahradě hnízdí mnoho ptáků, mezi nimi i sojka a do krmítka nám jich létá spousta. Sýkorky koňadry, modřinky, červenky, brhlíci, sýkora babka, kosi a také, jak jsem nyní zjistila i stehlíci, které jsem měla původně za nějakou sýkoru. Líbí se mi jejich pestrost a asi proto, že je mohu pozorovat přes okno v kuchyni při běžných pracích z poměrně krátké vzdálenosti (cca 3 m), nezdá se mi, že by byli moc plaší. Celou zimu sypeme ptáčkům semínka slunečnice, takže v krmítku je neustále plno. Díky za krásné snímky, díky nimž jsem zjistila, že ten krásný malý pestrý ptáček je stehlík a ž k nám létá také zvonek zelený.
Píšete, jak je skoro nemožné stehlíka najít a vyfotit. Já jim dávám za okna slunečnice a mám je tam každý den, Přiletí vždy v malém hejníčku a když tam nic nemají tak vyčkávají. Ani moc daleko neodletí, když otevřu okno a sypu jim tam semínka. Koukám na ně z tepla pokoje a stále jsem v úžasu, jak jsou krásní. Vydržím na ně koukat celé minuty. Jsou prostě nádherní. Je pravda, že dříve jsem je vídávala na polních cestách a dnes je již vidět není, je to skutečně vzácnost je spatřit. Jsem z malého města u Prahy a vidím jak jsou vytlačování stavbami ohromných skladů.
Přeji mnoho úspěchů v dalším pořizování fotek
To je nádhera!!! Stehlíka se mi podařilo vidět před pár lety naživo, ale jak frnkne, člověk si ho nestačí pořádně prohlédnout. Až tady. :))
Dobrý den Ondro, díky. Co se týče té barvy, může to být jen nějaká chyba. Na IE a Opeře to vidím dobře, web jsem si psal sám, tak mi možná chybí někde nějaký tag či závorka. Budu vděčný třeba za email s printscreenem. Jo a se stehlíky jsem snad ještě neskončil :-)
Dobry den, moc pekne fotky, potesil jste me oko i dusi :) Souhlasim s prispevkem dole, ze je skvele fotit mistni ptaky. Stehlici jsou naprosou uzasni. Mam jeden podnet k Vasemu zvazeni – ty komentare cervenou barvou (je to bud #ff0000 nebo nedaleko) se hodne spatne ctou.
Dobrá galerie zvuků je na serveru http://www.priroda.info Stehlíka tam najdete. Libor
nemohli byste sem dát zpěv stehlíka obecného
Zdravim vas pratele tak tito krasni drobecci hnizdi dvojmo na nasi zahrade (stare jablone)Je to krasne ale jsou hodne plasi Vse krasne v r.2011
Libore, Ty jsi vetsi profik nez ja! Znas prirodu urcite lepe a hlavne o te znalosti to je a ne o tom, kdo ma jakou techniku a moznosti cestovat… Fotky nasich zvirat jsou pro me cennejsi nez volavky z Floridy a vyfotit Papuchalka na Runde je jako fotit orloj na Staromestskem namesti v Praze – musis tam jen dojet. … Ja zase nemam stesti na Stehliky zatimco jeden ochoceny Dlask letal u babicky na krmitko nekolik let a byl hodne ochoceny. Lednacci letos nebyli, byla asi zla zima. Mej se super. Jirka
Ahoj Jirko, od Tebe profíka to potěší. Na stehlíky budu chodit pořád, jsou nádherní. Taky bych si přál ještě vyfotit Dlaska, ale na toho jsem už dva roky neměl štěstí. Ledňáčka nemám vůbec, i když navštěvuji lokality, kde jsou hojní, nechtělo se mi je rušit, ale třeba i k tomu někdy dojde.. . Do zahraničí nejezdím, tak se musím spokojit s našimi opeřenci :-), ale co, stehlík se dá fotit na tisíc variací, mám v záloze několik nápadů :-). Díky za komentář a měj se, Libor
Ahoj Libore, myslim, ze jsem fotky jiz komentoval driv na wildlife foru ale ted jsem objevil i Tvuj krasny web – ty fotky jsou uzasny – Stehlik je pro me asi nejkrasneji zbarveny ptak Cech – mam ho radeji nez treba Lednacka a tyto fotky na bodlacich jsou luxusni!!! Krasna prace!
Dobré ránko,sehnala jsem kanárka kříženého se stehlíkem jsem ráda krmit ho budu asi jako kanárka že jo.
Dobrý den Petro, přesně vám neporadím. Na chov našeho ptactva je potřeba povolení a na příslušné jedince mít registraci na úřadě. Doporučuji pročíst tento odkaz: http://agapornis.cz/
penkavoviti/legislativa, nebo zkusit kontaktovat Klub chovatelů domestikovaného drobného ptactva. Libor
Dobrý den,nevíte kde sehnat párek Stehlíků na chov.
Dobrý den Jarčo, to je různé, literatura uvádí běžně 6 – 8 let, maximální věk který byl pozorován je uváděn 11let. Libor
Dobrý den, kolika let se asi dožívá stehlík obecný?
Dobrý den Bohdano, osobně si myslím že směs zrní postačí, vhodné je vámi zmiňované proso, potom slunečnice, lněné semínko a můžete i rozdrobit bodlákové knoflíky. Vhodné je zakoupit směs pro přikrmování ptacta ve zverimexu – tu asi máte a myslím že postačí. Ovoce, vajíčko nebo mrkev bych v případě stehlíka vynechal. Neméně důležitá je voda a umístění v prostředí, které ho nebude jako divokého tvora moc lekat a stresovat – tomu přikládám velkou váhu. Klícku můžete mírně něčím zastínit apod. a hlavně ptáčka často nerušit. Přeji hodně úspěchů. Libor
Našli jsme stehlíka má poraněné křídlo.Chtěla jsem se zeptat čím ho krmit než ho zanesem do záchrané stanice. Zatím dostal do misky směs zrní a prosa čím jsme krmili ptáčky v zimě a misku s vodou. Stačí to nebo můžem dát i ovoce. Četla jsem na internetu že můžem dát vařený vaječný žloutek s piškotem a strouhanou mrkví, co Vy na to?
Dobrý den Jano, přikrmování určitě pomůže, obzvlášť nyní jak mrzne a je dost sněhu, mají ptáci v přírodě nedostatek potravy. Díky za komentář. Libor
Máme rádi ptáčky a snažíme se jim, vůbec nyní v zimě pomáhat, bylím v Jizerských horách a na krmítku jich máme spoustu, dříve jsem je znala jen z obrázků, jsou nádherní.